Wrocław posprząta rzeki – wspólne czyszczenie rzeki Oławy

odra dom na wodzieRzeka jest rezerwuarem wody pitnej dla Wrocławia i stanowi ważny element Wrocławskiego Węzła Wodnego. Obecny stan zanieczyszczenia np. rzeki Oława jest coraz większy co wymaga podjęcia pilnych działań praktycznych oraz edukacyjnych.

Dlatego Fundacja Wrocław Onwater prosi o pomoc w oczyszczeniu 1 kilometra rzeki Oława. Na pierwsze dni maja zaplanowane są prace na odcinku od Żabiej Ścieżki (sąsiedztwo Szpitala im. T. Marciniaka przy ul Traugutta) do ul. Niskie Łąki. W kolejnych latach oczyszczane będą kolejne odcinki rzeki. Do udziału w akcji zaproszeni są szczególnie: młodzież szkolna, wolontariusze, organizatorzy oraz okoliczni mieszkańcy. Ich zadaniem będzie usunięcie pływających przedmiotów, takich jak: stare meble, butelki, folie, inne odpady szkodliwe dla wody i środowiska. Nieczystości będą zbierane do bezpiecznych worków oraz transportowane do kontenerów.

Uczestnicy projektu zostaną podzieleni na brygady po 5-10 osób. Prace będą prowadzone od strony brzegu oraz z łodzi (wydane zostaną „wodne środki ratunkowe” – kapoki).

Zapraszamy do dołączenia do zbiórki, która odbędzie się 5 maja (wtorek), przy ul. Wybrzeże Słowackiego 5A Wrocław, okolice Domu Na Wodzie.

Harmonogram działań:

– 8:00: zbiórka
– 8:30 – 10:00: część edukacyjna, szkolenie WOPR, odprawa, podział na brygady
– 10:00– 13:00: oczyszczanie rzeki i nabrzeży, transport łodziami, zbieranie do kontenera
– 13:00-14:00: Heppening z udziałem uczestników: „Instalacja ze śmieci”
~ 14:00: zakończenie zbiórki, wręczenie prezentów dla uczestników, zdjęcie pamiątkowe, nagrodzenie „najlepszej brygady”.

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na facebooku i śledzenia informacji podawanych przez organizatorów.