Wrocławskie mariny i przystanie

Choć przystanie i mariny powszechnie kojarzą się wyłącznie z żeglarzami, to rzeczywistość udowadnia, że wcale tak być nie musi. Dziś mariny stanowią obowiązkowy przystanek na rekreacyjnej mapie Wrocławia jako miejsca z wyjątkowym klimatem i atrakcjami dostępnymi dla każdego.

Ostatnie lata pokazują, że Wrocław może być miejscem spotkań nie tylko wśród pięknie odrestaurowanego rynku, ale i nad rzeką. Stolica Dolnego Śląska już kilka lat temu odkryła i doceniła walory Odry, podejmując nad wodą wciąż nowe inwestycje i projekty.

W ostatnich latach do użytku powszechnego oddane zostały przystanie i mariny zarówno w samym centrum miasta, jak i zlokalizowane na jego obrzeżach. 

Przystanie i mariny to nic innego jak miejsca dla wodniaków – podróżujących, wypoczywających bądź uprawiających sporty motorowodne i żeglarskie. Każda marina oprócz udostępnienia miejsca postoju, powinna być wyposażona w podstawowe urządzenia sanitarne takie jak WC i natrysk, umożliwić zatankowanie paliwa, wody pitnej, opróżnienie zbiorników śmieci i nieczystości, naładowanie akumulatorów i podłączenie się do prądu na okres postoju, ale także wykonanie drobnych napraw, zakup lub wymianę wyposażenia oraz zjedzenie posiłku w barze, restauracji czy tawernie.

Dobrze jest, gdy marina pozwala także cumującym na rozbicie namiotu lub oferuje miejsca noclegowe w hotelu na brzegu. Większe mariny często dysponują nawet przystanią białej floty, tarasami widokowymi czy wypożyczalnią rowerów oraz są świetnym miejscem imprez, pokazów, wystaw czy pikników rodzinnych.

We Wrocławiu bezpieczne akwatorium, na obszarze którego powstała podstawowa infrastruktura umożliwiająca slipowanie jednostek pływających oraz ich postój (cumowanie) przy pomostach i bojach umożliwia Przystań Stanica położna w rejonie osiedla Biskupin oraz Przystań Zatoka położna w rejonie osiedla Szczepin i Popowice. Przystań Stanica posiada, oprócz obiektów wodnych w obrębie portu rzecznego, także zaplecze obejmujące m.in. budynki, w tym hangary z możliwością przechowywania w nich jednostek pływających oraz ich napraw w warsztatach, zaplecze sanitarne, jak i teren na którym możliwe jest m.in. biwakowanie. Przy Przystani Zatoka prowadzona jest natomiast dodatkowo wypożyczalnia niewielkiego sprzętu wodnego.

Spotkajmy się nad rzeką

W ścisłym centrum Wrocławia, przy wyspie Kępa Mieszczańska umiejscowiona jest Marina Topacz (zwana także Przystanią Między Mostami lub Mariną Śródmiejską). Powstała w miejscu, gdzie funkcjonowała dawniej restauracja „Między Mostami”, wyburzona w maju 2006 r. Marina zlokalizowana jest przy ulicy Księcia Witolda. Przy przystani znajduje się nieduży parking, deptak spacerowy, niewielki apartamentowiec, z kilkoma lokalami usługowymi i restauracją. Oprócz samej przystani położonej w północnej odnodze rzeki, w odnodze południowej znajduje się niewielki pomost, przy którym cumują statki białej floty.

Obecnie, w rejonie dawnego nabrzeża reaktywowano jeszcze do niedawna zapomniane przystanie i wykorzystuje się je na potrzeby rejsów wycieczkowych białej floty, które kursują z np. Przystani przy Hali Targowej do Przystani Zwierzynieckiej czy do Przystani Rancho.

Przystań przy Hali Targowej położona jest przy Bulwarze Xawerego Dunikowskiego, który jest częstym miejscem pikników rodzinnych, koncertów a także zawodów wodnych jak choćby już na stałe wpisanej do kalendarza imprez wodnych Odra Cup.

Przystań Zwierzyniecka położona przy ulicy Zygmunta Wróblewskiego jest natomiast typową przystanią obsługującą statki białej floty, w szczególności na potrzeby rejsów wycieczkowych i rekreacyjnych po Odrze. Na terenie przystani znajduje się poczekalnia dla pasażerów i gości, oraz punkt gastronomiczny. W swojej ofercie przystań proponuje również wynajem statków na organizację bankietów i przyjęć okolicznościowych. W okresie letnim przy przystani tworzona jest natomiast plaża, udostępnione są leżaki a w weekendy uczestniczyć można w pokazach filmów.

Natomiast na 275 kilometrze Odry, na prawym brzegu, pomiędzy śluzą Wrocław Rędzin a śluzą Brzeg Dolny znajduje się marina PortUraz. Port dysponuje 75 miejscami cumowniczymi, zapleczem sanitarnym i technicznym, przyłączami wody i prądu. Marina oferuje wypoczynek nad samą wodą na zacienionej pergoli, najmłodszym oddaje do dyspozycji plac zabaw, nieco starszym natomiast tawernę czynną cały rok, która jest miejscem spotkań wodniaków i prowadzenia szkoleń. Oprócz tego do dyspozycji są pokoje hotelowe z dostępem do WiFi, a w sezonie letnim uruchamiamy bar na nabrzeżu. Pasjonaci sportów wodnych wypożyczyć natomiast mogą tam sprzęt pływający: łodzie żaglowe, motorowe, kajaki, łodzie wiosłowe, windsurfingi, narty wodne oraz obiekty do holowania za motorówką. Latem często w marinie organizowane są imprezy nad wodą i na wodzie, spływy oraz koncerty muzyczne.