Wrocławskie mosty idą do przebudowy

Kilkanaście wrocławskich mostów doczeka się w najbliższych latach przebudowy – do gruntownego remontu pójdą zarówno w przeprawy w centrum miasta, jak i na obrzeżach. Już ruszyła natomiast doraźna naprawa mostu Zwierzynieckiego, który na kompleksową modernizację będzie musiał jeszcze poczekać.

Do 2017 roku magistrat planuje wydać 200 mln złotych na poprawę stanu technicznego infrastruktury drogowej we Wrocławiu. Część tych pieniędzy, dokładnie 63 mln złotych, miasto wyda na przebudowę 15 obiektów inżynierskich. Większość z nich to oczywiście mosty. 

Część przepraw przebudujemy w porozumieniu z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej, w ramach trwającej modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego – tłumaczy Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki w urzędzie miejskim.

Na północy Wrocławia do przebudowy pójdą mosty: Widawski, Pęgowski i Krzywoustego. W centrum gruntownego remontu doczekają się mosty Pomorskie, most Tumski, Uniwersytecki i Rakowiecki.

Na wschodzie miasta modernizacja czeka mosty Jagiellońskie, most Swojczycki, Chrobrego i Kładkę Zwierzyniecką. Na zachodzie – most Żernicki i Muchoborski.

Już wzięli się za most Zwierzyniecki

Na razie gruntownej przebudowy nie doczeka się natomiast most Zwierzyniecki. Co nie znaczy, że nic się tam zmieni – na początku czerwca ruszyła bowiem naprawa torowiska i jezdni na tej prowadzącej na Wielką Wyspę przeprawie.

Naprawa torów i jezdni ma na celu poprawę stanu technicznego i komfortu jazdy do czasu remontu mostu Zwierzynieckiego wraz z ulicą Wróblewskiego i Wystawową. Zakres zaplanowanych prac obejmuje wymianę szyn na całej długości mostu wraz z modernizację zwrotnic w rozjeździe, naprawę nawierzchni w międzytorzu oraz na obydwu jezdniach – frezowanie i dywanik bitumiczny o grubości około 4-5 centymetrów – wylicza Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Realizacja prac na moście zajmie około 6 tygodni – po 3 tygodnie na każdą połówkę mostu i pochłonie ponad 350 tysięcy złotych.