Wrocławskie mosty jako miejsce sztuki Europejskiej Stolicy Kultury

fot. BRZ ponad 70 projektów, zgłoszonych do programu „Mosty”, wybranych zostało 26. W niektórych uczestniczy po kilkudziesięciu młodych ludzi, a w jednym nawet ponad stu. Przygotowania potrwają do czerwca, a finał programu nastąpi 20 czerwca 2015 r. na dwudziestu sześciu wrocławskich mostach m.in. na: Moście Pokoju, Kładce Zwierzynieckiej, Moście Tumskim, Mostku Pokutnic, Moście Bartoszowickiej czy Kładce Leśnickiej.

W program „Mosty” Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 zaangażowały się setki młodych Dolnoślązaków. Zgłosili 79 pomysłów. Największą popularnością cieszyły się mosty w centrum Wrocławia. Zarówno te niewielkie, jak mosty św. Klary, Tumski, Piaskowy i Młyńskie, jak i większe: Grunwaldzki, Pokoju i Zwierzyniecki. Uczestnicy interesowali się też mostem Bartoszowickim, który przypomina sylwetką słynny nowoorleański most drogowy.

Otrzymaliśmy niezwykle kreatywne pomysły. Z fascynacją obserwuję energię, jaka przepływa przez Wrocław. To miasto ma też niezwykłą wielokulturową historię. Połączenie tych dwóch elementów w koncepcjach młodych ludzi przyniesie intrygujące rezultaty – mówi Chris Baldwin, kurator ds. performance’u ESK 2016 i pomysłodawca programu „Mosty”.

Na kilkudziesięciu wrocławskich mostach i kładkach zobaczymy wtedy spektakle, performance, instalacje multimedialne, wystawy, działania animacyjne czy filmowe. Pomysł na wydarzenie artystyczne miał być związany z historią wrocławskich mostów i tożsamością miasta. Czeka nas 24-godzinny maraton koncertów, performance’ów. Jednym z nich będzie całodobowe wybijanie pulsu miłości na Moście Tumskim, podczas którego artyści będą na wielkich bębnach imitowali bicie serca. Inne będą się rozgrywały m.in. na Moście Pokoju, Kładce Zwierzynieckiej.

Nabór pomysłów do projektu trwał do października ubiegłego roku. Nadesłano 79 aplikacji, a organizatorzy spotkali się z 50 wnioskodawcami i spośród ich propozycji wyłonili 27 najciekawszych. Rozpiętość wieku była spora, najmłodszy uczestnik ma 13 lat. Jego projekt „Step by step. Architektura dźwięku” zostanie zrealizowany w drodze – na schodkach prowadzących na Mostek Pokutnic łączący wieże Katedry św. Marii Magdaleny.

Finał programu zaplanowano na 20 czerwca 2015 r.