Do Wrocławia zawitają Znajomi Znad Morza

Data wydarzenia

Znajomi znad morzaOdra kończy swój bieg w Morzu Bałtyckim, a nad Bałtykiem leży Gdańsk. I to właśnie z tego północnego miasta przyjadą Znajomi Znad Morza – wszelkiej maści trójmiejscy artyści eksploatujący tematy związane z gdańskim genius loci. W tym przypadku obracać będą się wokół wspólnotowości i możliwości działania kolektywnego na przecięciu różnych dyscyplin i modeli pracy. Swoją twórczość przedstawią w budynku przy Rynku 25.

Autorem koncepcji jest grupa kuratorów All Inclusive – kolektyw powstały spontanicznie, z potrzeby wspólnej pracy nad koncepcją gdańskiej prezentacji. Tworzą go gdańscy twórcy i animatorzy kultury: Emilia Orzechowska, Ania Witkowska, Sylwester Gałuszka i Jakub Knera. Producentem projektu jest Instytut Kultury Miejskiej.

Artyści będą zajmować przez pięć dni aż pięć kondygnacji budynku. Na parterze, w kawiarni oraz barze, odbywać się będą spotkania z autorami, a oprócz tego znajdziemy tam księgarnię, która będzie stanowić dobre tło dla przygotowywanych wykładów. W czytelni znajdziemy artystyczne monografie, tomiki poezji, artbooki i ziny, poznamy również nowe publikacje nadmorskich wydawnictw, takich jak słowo/obraz terytoria czy Instytut Kultury Miejskiej. Zaczytanym polecamy również rozejrzeć się po przestrzeni, którą ozdobią ironiczne, skoncentrowane na aspekcie turystycznym Trójmiasta, prace Anny Królikiewicz, Macieja Salamona oraz Alicji Karskiej.

Piętro wyżej posłuchamy koncertów w sali zaaranżowanej przez Mariusza Warasa i Rafała Chomika, twórców polskiego streetartu. Pod szyldem „To nie ta melodia” będziemy gościć reprezentantów Wrocławia i Gdańska w składzie, w którym nigdy wcześniej nie mieli okazji grać na scenie. Improwizowana muzyka ma na celu integrację trójmiejskiej i wrocławskiej sceny alternatywnej. Przy okazji „Nowe idzie znad morza” posłuchamy zaś fantastycznych zespołów z nadmorskiego miasta. Pojawi się m.in. Trupa Trupa, Kobiety oraz dwa zespoły występujące z okazji dnia Totart: Szelest Spadających Papierków i Brzóska de Paulus.

Wieszajmy artystów każdego dnia” to projekt Sylwestra Gałuszki z Kolonii Artystów, w którym codziennie prezentowane jest inne dzieło malarskie. Obejrzeć różne konfiguracje będziemy mogli na drugim piętrze przy Rynku 25, a wśród artystów zobaczymy prace Agaty Nowosielskiej, Maliny Tomaszewskiej, Krzysztofa Wróblewskiego, Marcina Zawickiego, Anny Orbaczewskiej, Kamili Model, Daniela Cybulskiego, Jakuba Bielawskiego, Piotra Rubieckiego, Katarzyny Fijałkowskiej, Aleksandry Kotarskiej, Mai Zaleskiej, Łukasza Patelczyka, Macieja Pytlaka, Macieja Salamona, Macieja Chodzińskiego, Krzysztofa Nowickiego i Tomka Kopcewicza.

Na trzecim piętrze oraz w piwnicy znajdziemy wystawę „Znad Morza”. Zostanie tam zaprezentowana historia o morzu i jego metaforze. Poruszona zostanie tematyka społeczna i polityczna, które reprezentować będą dokumentacja performance Aurory Lubos, zdjęcia reportażysty Macieja Moskwy oraz wideo Julity Wójcik. „Nomadyczny projekt” Tomka Kopcewicza i Michała Szlagi to przedstawienie wybranych wątków z dotychczasowej podróży, ale podczas trwania ekspozycji rozpoczną również nową podróż po wodach wrocławskiego odcinka Odry, pływając w kajaku z żaglem!

Ostatnie, czwarte piętro jako punkt wyjścia traktuje miasto – bazując na projektach dedykowanych Gdańskowi, poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak może wyglądać i zmieniać się współczesne miasto. Oprócz tego zaplanowano również tymczasowe kino. W ramach pokazu filmów w cyklu Wrzeszcz ART! będzie można zagłębić się w realizacje trójmiejskich i wrocławskich artystów posługujących się sztuką wideo. Zaprezentowani zostaną m.in. prekursorzy wideo artu, profesorowie ASP w Gdańsku oraz ich wychowankowie.

PROGRAM


30 lipca – 5 sierpnia / Wrocław / Rynek 25

Podczas projektu Znajomi znad morza codziennie w godzinach 12.00‒24.00 zapraszamy na wystawy, spotkania, projekcje filmowe, do księgarni oraz przestrzeni barowej (Kurhaus i LAS).

sobota, 30 lipca

16.00 Otwarcie projektu Znajomi znad morza
12.00‒24.00 Wrzeszcz ART! ‒ wideoroom / kino
17.00 Stocznia – jest czy jej nie ma?, prowadzenie: Jakub Knera / dyskusja
18.30 Znajomi znad morza, część I – jak wygląda trójmiejska scena artystyczna po 2002 roku? Samoorganizacja artystyczna, kolektywność, prowadzenie: Stach Szabłowski / dyskusja
19.30 Aurora Lubos, Welcome / performance
20.00 Film o powstawaniu płyty Kaszebe II / kino
21.00 Nowe idzie od morza: Olo Walicki Kaszebe II / koncert

niedziela, 31 lipca

12.00‒24.00 Wrzeszcz ART! – wideoroom / kino
17.00 Promocja monografii Julity Wójcik, prowadzenie: Stach Szabłowski / spotkanie
18.30 Znajomi znad morza, część II – jak wygląda trójmiejska scena muzyczna po 2002 roku?, prowadzenie: Jakub Knera / dyskusja
20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany
21.00 Nowe idzie od morza: Trupa Trupa / koncert

poniedziałek, 1 sierpnia

12.00‒24.00 Dzień Totart. Archiwalne filmy Totartowców / kino
17.00 Marcin Dymiter, Field recording / wykład
19.00 Totart, czyli odzyskiwanie rozumu, reż. Bartosz Paduch / kino
20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany
21.00 Dzień Totart: Brzóska de Paulus, Szelest Spadających Papierków / koncerty

wtorek, 2 sierpnia

12.00‒24.00 Dzień Interference: projekcje wideoklipów + filmów konkursowych / kino
21.00 Dzień Interference / Nowe idzie od morza: Kobiety / koncert
22.00 Dzień Interference: VJ Battle

środa, 3 sierpnia

12.00‒24.00 Wrzeszcz ART! – wideoroom / kino
18.30 Jacek Niegoda, Collaboration = współpraca czy kolaboracja / wykład
19.00 Polskie Gówno, reż. Grzegorz Jankowski / kino
20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany
21.00 Nowe idzie od morza: Langfurtka / koncert

czwartek, 4 sierpnia

12.00‒24.00 Wrzeszcz ART! – wideoroom / kino
17.00 Promocja książki Macieja Moskwy, prowadzenie: Jakub Knera / spotkanie
18.00 Jacek Dominiczak, Miasto Dialogiczne / wykład
19.00 Miłość, reż. Filip Dzierżawski / kino
20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany
21.00 Nowe idzie od morza: Prawatt / Rhythm Baboon / koncert

piątek, 5 sierpnia

12.00‒24.00 Wrzeszcz ART! – wideoroom / kino
17.00 Spotkanie z Make Life Harder
19.00 Podróż na Hel czyli Gówno w pytaniach Make Life Harder / kino
20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany
21.00 Nowe idzie od morza: Syny / koncert