Zapłać za przejście mostem Piaskowym. Liczy się wiedza!

Most Piaskowy

Most Piaskowy

Jak dużo wiesz o wrocławskich mostach? Znasz ciekawostki i najważniejsze fakty? Lepiej się przygotujcie, bo już w ten czwartek specjalni strażnicy mogą was zaczepić przy moście Piaskowym. Nie przejdziecie, nim nie odpowiecie na pytanie!

Czwartkowe popołudnie to czas dla wiedzy o wrocławskich mostach. Przy Piaskowym, tuż przed Ostrowem Tumskim, wprowadzone zostanie specjalne myto. Walutą będzie prawidłowa odpowiedź na zadane przez strażnika pytanie. Dlaczego akurat mosty i dlaczego akurat wiedza o nich? Czwartkowa akcja to część programu Mosty, wydarzenia realizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Miasto chce zachęcić mieszkańców do ciekawych inicjatyw związanych z wrocławskimi mostami.

Masz interesujący pomysł? Wystarczy się zgłosić do biura ESK i złożyć pisemny wniosek z wyborem mostu, uzasadnieniem, opisem koncepcji, wizją artystyczną i opisem osób biorących udział w projekcie. Warto określić również planowany budżet. Kreatywne inicjatywy, artystyczne działania – słowem wszystko, co ma związek z Wrocławiem i mostami, a także tożsamością miasta, ma szanse zostać zrealizowane. Most może posłużyć jako przestrzeń twórcza, lub w inny, kreatywny sposób. Do programu miasto zaprasza osoby w wieku od 7 do 35 lat, a twórcy najlepszych pomysłów mogą liczyć na finansowanie projektu. Kwota jest niemała, bo nawet 80 tysięcy złotych.

Finał programu nastąpi 20 czerwca 2015 roku. Formularz oraz szczegółowe zasady projektu można znaleźć tutaj.

Nie myślcie jednak, że pobieranie opłat na moście to nowa tradycja. W tej formie być może jest to pewna nowość, niemniej już przed paroma stuleciami za przeprawę mostem trzeba było uiścić odpowiednią opłatę. Niedużą, ale jednak. Myto obowiązywało nie tylko na moście Piaskowym, ale również na sąsiednim moście Pokoju. Ponad 150 lat temu za przeprawę trzeba było zapłacić cztery fenigi.